Ciasto mocno kawowe

Tort Dobosza na wyjątkową okazję

 


Mija właśnie rok od wydania mojej książki "Przy rumuńskim stole. Historie prosto z kuchni"  (Wydawnictwo Amaltea - tu link do książki) - o rodzinie, poszukiwaniach korzeni i o gotowaniu. W książce zebrałam około kilkudziesięciu przepisów kuchni rumuńskiej. Nie ma w niej tortu Dobosza, który zrobiłam z okazji jubileuszu. Pewnie zastanawiacie się nad tym, co węgierski tort ma wspólnego z Rumunią. Tak się składa, że ma - ten tort jest ciastem, który chętnie przygotowuje się w Transylwanii. W tym regionie mieszkali i mieszkają Węgrzy (Seklerzy) i być może dlatego ten wypiek cieszy się wciąż popularnością. Widziałam go w ladach chłodniczych kilku cukierni - jego charakterystyczna dekoracja rzuca się od razu w oczy. Tort Dobosza jest bardzo klasycznym tortem, dość retro jak na dzisiejsze podniebienia. Wymyślił go pod koniec XIX wieku węgierski cukiernik Jozsef Dobos. Pokazał go po raz pierwszy na wystawie cukierniczej. Biszkoptowe blaty przełożone są kremem czekoladowym i ozdobione karmelowymi trójkątami.

Robiłam ten tort po raz pierwszy w życiu i powiem szczerze, że wcale nie był trudny. Owszem, trzeba poświęcić trochę czasu na jego składanie, ale sam proces przygotowania ciasta, pieczenia blatów i ucierania masy jest bardzo prosty.

Sfotografowałam go w kwiatach hibiskusa nie bez przyczyny. Hibiskus kojarzy mi się z właśnie z Rumunią - krzewy i drzewka obsypane fioletowymi, purpurowymi i niebieskimi kwiatami rosną przy każdym domu, w każdej mijanej wiosce. 


Tort Dobosza


Biszkopt

(na pięć blatów o średnicy 18 cm)

5 jajek

130 gramów cukru pudru

130 gramów mąki tortowej

1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. 


Włącz piekarnik, żeby rozgrzał się do temperatury 180 st. Celsjusza. Wyjmij blachę podstawową z piekarnika, dopasuj do niej trzy arkusze papieru do pieczenia, od talerzyka od średnicy 17-18 cm odrysuj ołówkiem na papierze okręgi, po 2 na dwóch arkuszach i jeden na pozostałym arkuszu. 

Przygotuj biszkopt: w misce ubij jajka z cukrem aż do białości. Dodawaj stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia i solą, delikatnie mieszając. Wyłóż masę na papier do pieczenia, wypełniając nią dwa pierwsze okręgi, postaraj się, żeby powierzchnia blatów była wyrównana. Piecz blaty przez 10 minut aż się zazłocą. Gotowe przenieś wraz z papierem do ostudzenia. Nałóż masę biszkoptową na kolejne dwa okręgi i upiecz, odłóż do ostudzenia, upiecz ostatni blat. 


Masa czekoladowa

300 gramów miękkiego masła

150 gramów cukru pudru

5 łyżek kakao

160 gramów gorzkiej czekolady

1 łyżeczka rumu

Czekoladę rozpuść w miseczce w mikrofali. Masło utrzyj z cukrem ma puszystą masę, dodaj kakao, następnie dodawaj delikatnie ostudzoną, ale płynną czekoladę i rum. Utrzyj wszystko na jednolitą masę.


Składanie tortu

Mielone orzechy do posypania boków

Arkusze z przyklejonymi blatami odwróć na drugą stronę i delikatnie odklej papier tak, by nie uszkodzić blatów. Cztery blaty przełóż po kolei masą czekoladową, pokryj nią także wierzch ostatniego blatu - wierzch tortu i boki. Możesz je obsypać mielonymi orzechami. Pozostałą masę przełóż do tutki cukierniczej i wyciśnij 8 różyczek na wierzch tortu.


Blat karmelowy

3 łyżki wody

150 gramów cukru

Do rondelka wlej 3 łyżki wody i cukier, ustaw na średnim ogniu i nie ruszaj, nie mieszaj, pilnuj, by karmel się nie przypalił i nie zrobił się gorzki. W tym czasie piąty blat połóż na papierze do pieczenia i na żaroodpornej podkładce lub desce do krojenia, zaznacz nożem 8 części do krojenia. Przygotuj 2 noże posmarowane olejem. Gotowy karmel wylej na biszkoptowy blat i równomiernie rozprowadź. Trzeba robić to szybko, bo karmel gęstnieje. Jeszcze ciepły karmelowy blat przetnij po zamarkowanych liniach na trójkąty przygotowanymi nożami. Wystudz.

Udekoruj tort opierając karmelowe trójkąty o różyczki kremu czekoladowego. Na środku tortu wyciśnij tutką cukierniczą dziewiątą różyczkę. 


Komentarze