Ciasto mocno kawowe

Bajgle żytnie z sezamem lub makiem


Bajgle, czyli żydowskie bułeczki z dziurką kojarzą się większości z nas z Nowym Jorkiem i Manhattanem, ale oryginalne, pszenne bajgle pochodzą z Europy Środkowej, najprawdopodobniej z Krakowa, gdzie zaczęto je wypiekać już w XVII wieku. Tradycyjnie otrzymywały je kobiety zaraz po urodzeniu dziecka. Do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskały popularność i stały się bardzo modne, trafiły wraz z żydowskimi emigrantami. Dziś w Nowym Jorku, obok sieciówek z donutam, hamburgerami i tacos, znajdziecie sieciówki z bajglami. W Manhattan Bagel zjecie bułeczki z łososiem i czerwoną cebulą, z jajecznicą, ze śledziem, z serem, z wędliną, są także bajgle na słodko i z owocami.

Bajgle można bowiem jeść z czym tylko się zapragnie. Od zwykłych bułek i od obwarzanków różnią się wyglądem - mają dziurkę, ale wciąż kształt bułeczki, a nie kółka z ciasta - oraz miękkim wnętrzem i chrupiącą skórką. Prawdziwe bajgle są czasochłonne, ale warto je zrobić, bo są bardzo pyszne. Do moich użyłam mieszanki mąki żytniej i pszennej, przyznam, że nie wyrabiałam ich ręcznie, ale skorzystałam z pomocy Thermomiksa. W trzy minuty wyrobiłam w nim ciasto. W sumie więcej czasu zajęło mi obgotowywanie wyrośniętych bajgli, ale na szczęście nie jest to trudne.

Bajgle żytnie z sezamem lub makiem
300 gramów mąki żytniej
200 gramów mąki pszennej
1 opakowanie drożdży instant
1 jajko
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
50 ml oleju
300 ml ciepłej wody
białko do posmarowania
sezam lub mak do posypania
2 łyżki miodu
Przepis na Thermomix
Do naczynia miksującego wlać 300 gramów ciepłej wody, 50 gramów oleju. Dodać 1 opakowanie drożdży instant, 1 jajko, 1 łyżeczkę cukru. Dodać mąkę żytnią i pszenną, łyżeczkę soli. Nastawić czas na 3 minuty i uruchomić interwał.
Przepis klasyczny
W misce wymieszać ze sobą mąki, drożdże, cukier i sól. W innym naczyniu wymieszać, wodę, olej i jajko. Wlewać wszystko stopniowo do miski z mąką i mieszać. Zagnieść ciasto, tak by składniki się połączyły, wyrabiać przez ok. 10 minut. 
Wyrobione ciasto podzielić na 12 części, z każdej uformować wałeczek i skleić końce. Uformowane bajgle odłożyć na oprószony mąką blat, przykryć ściereczką i zostawić na 30 minut do wyrośnięcia.
Nagrzać piekarnik do temperatury 250 stopni Celsjusza. W szerokim garnku zagotować wodę z dodatkiem 2 łyżek miodu. Wyrośnięte bajgle obgotowywać partiami przez 2 minuty z każdej strony. Przełożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Za pomocą pędzelka posmarować bajgle białkiem i posypać makiem lub sezamem. Piec przez 20 minut aż będą złote.

Propozycje podania


Z łososiem i kozim serkiem. Przekrojonego na pół bajgla posmarować kozim serkiem, ułożyć na dolnej części plasterek łosia wędzonego, posypać świeżym koperkiem.


Z pastą jajeczną. Trzy ugotowane na twardo jajka posiekać drobno. Posiekać zielony szczypiorek. W misce wymieszać jajka, szczypiorek, łyżkę majonezu, doprawić solą i pieprzem. Przekroić bajgla na pół, przełożyć pastą jajeczną.


Z awokado i pomidorkami. Miąższ awokado rozgnieść widelcem, skropić sokiem z cytryny, dodać ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, doprawić solą i pieprzem. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół. Na rozkrojonego na pół bajgla nałożyć pastę z awokado, udekorować pomidorkami.

Komentarze

  1. pyszności :) a te propozycje kanapeczek wyglądają apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz