Ciasto mocno kawowe

Ciasto dyniowe pumpkin pie na mleku


Niosę wam to pyszne ciasto i przypominam, że dynia - królowa jesieni jest warzywem niesamowitym. Nadaje się do dań słodkich, słonych i pikantnych. Może występować solo, albo jako dodatek do mięs, makaronów, zapiekanek, a nawet pierogów. Pumpkin pie, czyli tarta na kruchym spodzie z masą dyniową to chyba najbardziej tradycyjne amerykańskie ciasto.
To ciasto kojarzy mi się z "Małym domkiem na prerii" - był kiedyś taki serial o amerykańskich pionierach na Dzikim Zachodzie, nakręcony na podstawie książki pod tym samym tytułem, napisanej przez Laurę Ingalls Wilder. Amerykańska klasyka. Pachnące przyprawami pumpkin pie jest pewnie ozdobą wielu stołów, przy których Amerykanie obchodzą święto dziękczynienia, oczywiście po indyku.


Kiedyś, gdy nie było internetu ani dostępu do amerykańskich książek kucharskich, tylko nieliczni wiedzieli czym jest pumpkin pie. Pamiętam jak męczyłam moją babcię, żeby zrobiła mi dyniowe ciasto, takie jak w "Domku na prerii". Babcia nie miała o dyniowych wypiekach żadnego pojęcia i zrobiła mi drożdżówkę z dynią. Pyszną, ale wiedziałam, że to nie to. Miałam na razie jedyną okazję być w Stanach Zjednoczonych jesienią. W każdej kawiarni, w każdej sieciówce, a także na straganach ze zdrową żywnością rodem z farm Amiszy wyeksponowane były kawałki pumpkin pie. Wreszcie dowiedziałam się jak smakuje i jak wygląda to ciasto. Teraz robię je dla moich domowników, którzy uwielbiają słodki smak dyni podkreślony skondensowanym mlekiem i korzennymi przyprawami. Pumpkin pie przygotowuję na kruchym spodzie.


Pumpkin pie 
Amerykańska tarta dyniowa
Ciasto
250 gramów mąki
150 gramów masła
1 szczypta soli
1 jajko
1 łyżka mleka lub wody
Do miski wsypuję mąkę, dodaję miękkie i posiekane masło, jajko, sól i mleko. Zagniatam ciasto, które formuję w kulę i wkładam zawinięte w folię spożywczą na pół godziny do lodówki, by się schłodziło.

Mus dyniowy
2 i 1/2 szklanki puree z dyni (jak zrobić - zajrzyj tutaj)
1 puszka słodkiego mleka skondensowanego (533 g)
3 jajka
2 łyżki skrobi ziemniaczanej
1 1/2 łyżeczki cynamonu
1/3 łyżeczki mielonych goździków
1/4 łyżeczki imbiru w proszku
1/4 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
szczypta soli
śmietanka 36 proc. do dekoracji
2-3 łyżki cukru pudru
W dużej misce mieszamy puree z dyni z jajkami, mąką ziemniaczaną, skondensowanym mlekiem i przyprawami. Masa będzie rzadka, ale stężeje podczas pieczenia.
Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Przygotowujemy okrągłą formę, powinna być wyższa od tradycyjnej formy do tarty. Wykładamy dno formy ciastem, nakłuwamy widelcem w wielu miejscach. Podpiekamy spód przez około 15-20 minut. Lekko studzimy, wylewamy do formy, na podpieczony spód nadzienie dyniowe. Pieczemy przez ok. 40-50 minut. Pilnujemy, żeby tarta nie przypaliła się z wierzchu.
Tartę studzimy i wkładamy do lodówki na kilka godzin. W wysokim naczyniu ubijamy na sztywno śmietankę z cukrem. Przekładamy ją do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciskamy rozetki do dekoracji na powierzchni tarty. Podajemy schłodzoną.
Zamiast bitej śmietany można użyć sosu czekoladowego lub syropu klonowego.

Komentarze

Prześlij komentarz