Ciasto mocno kawowe

Pierogi - ruskie i z kapustą i grzybami



Klasyka nad klasykami, żadnej filozofii w tym nie ma. Najprostszy przepis nad przepisami. Zawsze wychodzi, ale wymaga wyciszenia i cierpliwości: pierogi. Kupne nie umywają się do domowych. Przepis mojej babci ze strony mamy, wybitnej szefowej kuchni, która nie lubiła gotować, ale była zmuszona do tego przez życie.


Pierogi
ciasto: 3 szklanki mąki, jajko, szklanka wody, szczypta soli.
Składniki łączymy na stolnicy, zagniatamy luźne ciasto. Ciasto rozwałkowuję na jakieś 4 mm i wycinam z niego kółka szklanką z grubego szkła. Zawsze się boję, że jak za mocno nacisnę to szklanka z cienkiego szkła pęknie i wbije mi się w rękę. Resztę ciasta, którego akurat nie używam, trzymam pod odwróconą miseczką, żeby nie podeschło. Na wycięte kółka z ciasta kładę farsz, składam na pół i lepię pierogi. Gotuje je w osolonym wrzątku, aż wypłyną, mieszam drewnianą łyżką, by ich nie uszkodzić. Polewam stopionym masełkiem, żeby się nie pokleiły. Nadmiar pierogów można zamrozić.

Pierogi z kapustą i grzybami
1,5 kilograma kapusty kiszonej
20 dag suszonych grzybów
2 duże cebule
sól i pieprz do smaku

Kapustę odciskamy z soku, szatkujemy. Podgotowujemy do miękkości w niewielkiej ilości wody. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę, podsmażamy na maśle (można na oleju), dodajemy kapustę i poszatkowane ugotowane grzyby. Podsmażamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Farsz układamy na wyciętych z ciasta kółkach, składamy na pół, zlepiamy i gotujemy.




Pierogi ruskie

8-9 dużych ziemniaków
25-30 dag białego, tłustego sera
sól, pieprz
 2 cebule

Ziemniaki gotujemy w osłonkach, kiedy wystygną obieramy z łupin. Ostudzone ziemniaki i ser przepuszczamy przez maszynkę. Cebulę siekamy i rumienimy na maśle. Wyrabiamy ziemniaki, ser, cebulę, sól i pieprz na jednolity farsz.  Farsz układamy na wyciętych z ciasta kółkach, składamy na pół, zlepiamy i gotujemy.

I podstawa wigilii gotowa.




Komentarze

Prześlij komentarz